Polski

O projekcie

„Szlakiem Dziedzictwa Gminy Rawa Mazowiecka” 

Jest to zarówno nazwa szlaku wiodącego przez najpiękniejsze tereny Gminy, do odkrycia którego serdecznie Państwa zapraszamy,  jak i tytuł projektu zrealizowanego przy udziale środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Głównym celem projektu była (i jest) promocja i rozwój turystyki na terenie Gminy Rawa Mazowiecka poprzez ukazanie najważniejszych i jednocześnie najciekawszych elementów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.

Jednym z jego założeń była budowa marki Gminy Rawa Mazowiecka, którą sygnowana byłaby zarówno oferta turystyczna jak i najwyższej jakości usługi i produkty pochodzące z terenu Gminy.

Efektem projektu, innowacyjnym w skali województwa łódzkiego, jest bogata oferta warsztatów tematycznych i rękodzielniczych połączona z degustacją lokalnych produktów, z której skorzystacie Państwo na 12 Przystankach Turystycznych.

Kolejnym, ciekawym rezultatem, projektu jest Ogród Dialogu, który jest nie tylko miejscem rekreacji i modlitwy, ale również spełnia cele edukacyjne w wymiarze historycznym i ekologicznym. To właśnie na terenie tego ogrodu, w 1939 roku, Niemcy utworzyli obóz jeniecki dla „żołnierzy września”  oraz cywili – mieszkańców Rawy Mazowieckiej i okolicy.

Jednakże najważniejszą wartością realizacji przedsięwzięcia jest wydobycie ogromnego potencjału jaki był ukryty w Mieszkańcach. Kilkanaście spotkań i warsztatów ujawniło niezwykłe możliwości działania i współpracy podmiotów funkcjonujących na terenie Gminy Rawa Mazowiecka.

Okres realizacji projektu: 2021- 2023
Źródło dofinansowania: Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020
Całkowita wartość projektu: 3 303 234,80 zł
Wartość dofinansowania: 2 256 681,30 zł 

Mapa turystyczna

Zwiedzaj Barwną Gminę szlakiem wyjątkowych miejsc i aktywności

Historia Barwnej Gminy Rawa Mazowiecka… 

„Niezwykłe rzeczy dzieją się tym, którzy potrafią przekraczać granice i myśleć poza schematami.”  - Sir Richard Branson

Projekt „Szlakiem Dziedzictwa Gminy Rawa Mazowiecka” był dla wszystkich osób zaangażowanych w jego realizację przekraczaniem granic. Wszyscy robiliśmy coś nowego, coś innego, coś, z czym nie mieliśmy wcześniej do czynienia, jednocześnie mając z tyłu głowy zobowiązania wynikające z umowy dotacji. To nie było łatwe zadanie.  Droga do sukcesu (tak,  niezwykłe owoce w postaci zwiększonego zaangażowania Mieszkańców, zwiększonej otwartości na nowe wyzwania, pokonywanie własnych barier, powstanie tak dużej liczby warsztatów jest ogromnym sukcesem!) była długa ale na końcu dająca mnóstwo satysfakcji.

Mówiąc o dziedzictwie Gminy Rawa Mazowiecka nie można pomijać lokalnych tradycji i zwyczajów, od lat kultywowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich  i organizacje pozarządowe.

Właśnie dlatego stworzenie oferty turystycznej skupionej na szlaku dziedzictwa i budowa marki nie byłaby możliwa bez udziału Mieszkańców, bez udziału Kobiet Gospodarnych i Wyjątkowych (udział w projekcie wzięło aż dwanaście KGW!)

Marka gminy to efekt 17 (!) warsztatów przeprowadzonych od marca do maja 2022 roku, badań ankietowych i fokusowych oraz indywidualnych spotkań z doradcami firmy DOM MARKI Max von Jastrov Arturem Gnatem i Olgą Gałek, którzy od 20 lat specjalizują się w zakresie komunikacji marketingowej jednostek samorządu terytorialnego.

Na poszczególnych Przystankach Turystycznych znajdziemy warsztaty rękodzieła (np. robienie kwiatów z biubuły, lalek motanek, ozdób z wikliny papierowej czy filcowanie wełny) również warsztaty etnograficzne, edukacyjne, sensoryczne, kulinarne, ekologiczne oraz szeroki wybór produktów lokalnych do degustacji.

Oferta skierowana jest dla osób w wieku od lat 5 do 105! Zapraszamy mieszkańców Gminy, jak i gości z całego kraju i zagranicy. Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Logo marki składa się z symbolu graficznego oraz nazwy marki. Symbol prezentuje przybliżony kształt Gminy Rawa Mazowiecka wpisany w paletę malarską. Jej kolorystyka z kolei nawiązuje do widoku terenów rolniczych gminy z lotu ptaka, poprzecinanych kolorami terenów uprawnych oraz Rzeki Rawki. Zarówno motyw palety, jak i jej różnorodność kolorystyczna podkreślają wielobarwność.

Ten projekt to początek przygody z Barwną Gminą Rawa Mazowiecka. Wierzymy, że marka zagości na stałe nie tylko na materiałach promocyjnych Urzędu, ale przede wszystkim w sercach Mieszkańców.